Buradasınız : Anasayfa >> Hizmetlerimiz >> Copyright Hakları

Copyright Hakları

Copyright hakları, sınai haklardan farklı olarak daha çok kitap, müzik, resim, heykel gibi “sanatsal” yapıtları korumak amacıyla kullanılan bir fikrî mülkiyet hakkıdır. En genel anlamıyla patentler, markalar ve tasarımlar gibi tescil gerektirmeyen Copyright hakları Türkiye’de telif hakları olarak kullanılmaktadır.  Türkiye’de telif haklarının koruması ulusal kanun olan 5846 sayılı kanunla ve uluslararası olan BERN anlaşması ile  garanti altına alınmıştır.

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda telif hakları kapsamında sanat eserleri, ilmi eserler, yapıtlar, film, müzik vb eserler, internet ve  bilgisayar programları gibi çok geniş bir alana sahiptir. Bilgisayar programları da, özellikle bilgisayar kodlamaları,  bir sanatsal yapıt olarak kabul edilmekte ve telif hakları alanına girmektedir. Ancak teknik üstünlük içeren bazı bilgisayar programları patent kapsamına alınabilmektedir.

Kordinat, telif haklarının korunmasında iş dünyasında , özellikle pazarlama aktivitelerinde üretilen yapıtlar, sanatsal faaliyetlerin ticarileşmesinde ve bilgisayar programlarının korunması alanında firmaların maksimum kazanç sağlaması için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.