Buradasınız : Anasayfa >> Danışmanlık >> Teknoloji Transferi

Teknoloji Transferi

Teknoloji transferi  teknolojik bir yeniliği oluşturan ile onu aynı teknoloji oluşturma zahmetine girmeden kullanmak isteyen arasındaki bir alışveriştir. Teknoloji transferi teknoloji geliştiren firmalar ve onu kullanmak isteyen firmalar arasında olabileceği gibi teknoloji geliştiren üniversiteler ve o teknolojinin uygulayıcısı olan firmalar arasında da olabilir.

Bir teknolojiyi üreten ve kullanan farklı kişiler olabilir. Örneğin elektronik cihazlarda veri iletişimini sağlayan “bluetooth teknolojisi” bir İsveç firması olan Ericsson tarafından geliştirilmişken bir çok firma tarafından teknoloji lisansı ile kullanılmaktadır. Teknolojinin üniversitelerde üretilip sanayide ticarileştirilmesine en iyi örneklerden bir diğeri Google arama motorudur. Teknoloji transferi, teknoloji üreten firmalar veya kurumlar için bir gelir kapısı, kullanıcılar için sonuca kısa zamanda ve ucuz ulaşmak için kullanılan bir araçtır.

Firmalarda teknoloji transfer işlemlerinin iyi yönetilmesi apayrı bir uzmanlık gerektirir. Hem transfer olacak teknolojinin değerinin ölçülmesi, hem transfer müzakereleri ve anlaşmaların firmanın yararına çok iyi bir şekilde yönetilmesini gerektirir.

Üniversitelerdeki teknoloji transfer işlemlerinin yönetiminde ise üniversitenin doğru projelere yönlendirilmesi, üretilen projeler için piyasadan uygun nitelikte firmaların bulunması ve transfer anlaşmaları yine apayrı bir uzmanlık  gerektirir.

Kordinat, teknoloji transfer danışmanlığı bünyesinde gerek firmaların uygun teknolojiler bulup en uygun lisans anlaşmalarını yapmalarına, gerekse üniversitelerin ürettikleri teknolojileri satabilecekleri firmaları bulmalarına danışmanlık ve aracılık hizmeti sunmaktadır.