Domino’s, Sürücüsüz Pizza Teslimatını Keşfetti

Sıra dışı bir ortaklık, otonom araçların teslimat için kullanılmasına yeni bir bakış açısı sağlayabilir.

Ford, kendi kendine sürüş yapan otomobil filosuyla pizza teslimatının gerçekleştirilmesini test etmek için Domino’s ile Ann Arbor, Michigan’da birlikte çalışmalar yürütmekte. Bu deneyin asıl amacı, her iki şirketin de hedefi olan, müşterilerin fütüristik araçlarla gıda teslimatını nasıl karşıladıkları konusunda yeni bir algıya sahip olunması konusu.

Domino’s, önümüzdeki birkaç hafta içinde Ann Arbor’daki siparişlerini Ford çalışanı bir güvenlik mühendisi tarafından kumanda edilecek ve araştırmacılarla birlikte çalışan bir Ford Fusion Otonom Araştırma Aracı’ndan alacak müşterileri seçecek olduğunu belirtti . Bu işbirliğinin başlıca nedeni, müşterilerin  bir teslimat şoförü ile etkileşimde bulunmak yerine,  evlerinden dışarı çıkmalarına ve siparişini verdikleri pizzaları kilitli bir ısıtma bölmesinden almak için arabaya doğru yürümeleri gerekmesi konusuna verecekleri tepkiyi test etmek ve incelemektir.

Bu girişimde bulunmayı kabul eden kullanıcılar, arabayı izlemek için bir GPS kullanabilecek ve ayrıca yemeklerini nasıl alacağına ilişkin talimatları sağlayan kısa mesajlar alacaklar.

Domino’s firmasının ABD Başkanı Russell Weiner, yaptığı açıklamada, “Bu tür dağıtımlar hakkında insanların düşüncelerini öğrenmek istiyoruz” dedi. “Sorularımızın çoğunluğu sevkiyat deneyiminin son 50 adımıyla ilgilidir. Örneğin, müşteriler yemeğini almak için dışarıya çıkmaya nasıl tepki verecek? Arayüzün açık ve basit olduğundan emin olmalıyız. Araç, yol kenarına parkurunun yanında park edilmişse, bir müşterinin deneyiminin farklı olup olmadığını anlamamız gerekir. Test araştırmamızın tamamı, bir gün kendi kendine çalışan araçlarla, mümkün olduğunca kesintisiz ve müşteri dostu olarak teslimat yapma hedefimize odaklanıyor. ”

Domino’s tarafından test edilen diğer benzersiz dağıtım yöntemleri arasında, bazı Almanya ve Hollanda şehirlerinde Domino’s şirketinin bir kilometre yarıçapında bulunan müşterilere pizza servis edebilecek bir drone sistemi de yer alıyor.

Ford, bu ortaklığın avantajlarından, bu araştırmadan elde edilen veriler ile kendi kendine sürüş yapabilen araçlarda gelecekte de yer alacak teknolojiler için müşteri deneyiminin iyileştirilmesi konusunda yararlanacak olduğu düşünülmektedir.

Ford’un Otonom ve Elektrikli Araçlar Başkan Yardımcısı Sherif Marakby “Kişilerin ve malların hareketini desteklemek için otonom araçların yarattığı iş fırsatları konusundaki farkındalığımızı arttırdığımız için, Domino’s şirketinin,  bu teknolojilerin gelişim sürecinin bu önemli bölümünde bize katılmalarından memnuniyet duymaktayız” “dedi. “Müşteri deneyimine odaklı bir şirket olarak, Domino’s akıllı araçlarla mümkün olan akıllı bir ortamda insanların yaşam standartlarını arttıracak bir gelecek için, bizlerle vizyonu paylaşıyor.” diye ekledi.

Ford 2021 yılına kadar otonom otomobil üretimine başlamayı planlıyor..

Haber Kaynağı :R&D – Research & Development – Dijital Editör  Ryan Bushey