Buradasınız : Anasayfa >> Hizmetlerimiz >> İnovasyon >> Teknoloji ve Literatür Taraması (tLt)

Teknoloji ve Literatür Taraması (tLt)

Özellikle Ar-Ge projelerinde teknolojinin son durumunu görmek için Teknoloji ve Literatür Taraması (tLt) önerilir. Teknoloji ve Literatür Taraması (tLt), başta patentler ve teknik makaleler olmak üzere dünyadaki tüm teknik veri tabanlarına ulaşarak elde edilen teknik bir rapordur. Bir Ar-Ge projesinde yapılmak istenen temelde piyasadaki mevcut ürünler veya üretim metotlarında olmayan dizayn, fonksiyonellik veya diğer teknik üstünlükleri elde etmektir. Buna ek olarak Türkiye’de olmayan, ancak yurt dışında ithal edilen ürünlere teknolojik olarak ulaşmak olabilir. İşte bu amaçla yürütülmesi düşünülen bir Ar-Ge projesinde Teknoloji ve Literatür Taraması (tLt) yapılarak  ilgili konuda dünyadaki son teknolojik durumun ne olduğu, buna karşı planlanan Ar-Ge projesinin farklılıkları ve üstünlükleri gösterilebilir.

 

Teknoloji ve Literatür Taraması (tLt), özellikle TUBITAK, KOSGEB  ve AB projelerinde kullanılması tavsiye edilir.  Teknoloji ve Literatür Taraması (tLt)  raporu ışığında karar verilen Ar-Ge projelerinin başarılı olma şansız yüksektir. Diğer yandan Teknoloji ve Literatür Taraması (tLt) ile hazırlanan projelerde teknik olarak karar veren hakem heyetini “neden bu projenin yapılması gerektiğine” ikna etmek ve arzu edilen parasal destekleri elde etmek mümkün olabilir.

 

Kordinat, Teknoloji ve Literatür Taraması (tLt) raporunu uluslararası güvenilir veri tabanlarını kullanarak hazırlamakta ve müşterilerinin doğru Ar-Ge kararı vermesine yardımcı olmaktadır.

 

B1d-Teknolji ve Rakip Analizi

İnovasyon ve Ar-Ge tamamiyle bir rekabet stratejisidir. Bu nedenle İnovasyon ve Ar-Ge faaliyetleri yürüten firmalar kendi sektörlerini ve rakiplerini çok iyi bilmek  durumundadırlar.  Sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların ve özellikle bunlar arasında rakiplerinin teknolojik durumunu görmek için satış fiyatlarını bilmek,  web sayfalarını incelemek veya fuarlarda yeni ürünlerine bakmak yeterli değildir. Böyle bir yöntemle inovasyon ve Ar-Ge projeleri yürütmek derinliği bilinmeyen su birikintisine balıklama dalmaya benzer.

 

Teknoloji ve  Rakip Analizi, klasik pazarlama analizinden farklı olarak, özellikle inovasyon ve Ar-Ge projeleri yapan firmaların sektörlerinde teknolojik durumun ne olduğu, kimlerin Ar-Ge projesi yaptığı, kimlerin hangi konularda hangi ülkelerde patent aldığı gibi önemli verilere ulaşılarak raporlanması ile olmaktadır. Böyle bu veriler ile İnovasyon ve Ar-Ge çalışmalarında doğru stratejiler belirlenip başarılı sonuçlar elde etme ihtimali kesinlikle yükselmektedir.

 

Kordinat, Teknoloji ve  Rakip Analizi hizmeti ile müşterilerinin doğru ve etkili bir rekabet stratejisi belirlemesini ve başarılı olmasını sağlamaktadır.