Buradasınız : Anasayfa >> Hizmetlerimiz >> İnovasyon >> TRIZ ve GTI

TRIZ ve GTI

İkinci dünya savaşı sonrasında Karadeniz Rus Donanmasında askerlik görevini yapan bir Mühendis olan Genrich Altshuller tarafından geliştirilmiş sistematik inovasyon tekniğidir. Bu inovasyon tekniğini diğer tekniklerden en büyük farkı ; diğer inovasyon tekniklerinde olduğu gibi beyin fırtınası gibi serbest düşüncelerle üretilecek çözümler yerine,  belirli tipteki sorunlara belirli tipteki çözüm yolları önermesidir. Sistemin temeli Sayın Genrich Altshuller’in binlerce patenti incelemesi sonunda elde edilen çözümlerden hangi sorunlara karşı insanların hangi tip yolları izlediğini tespit etmesi ve bunun için bir standart oluşturmasıdır. Dolayısı ile bu yöntemde insanların sorunlara çözüm bulmak için yapacağı inovasyonlarda onlara en kısa yolu önermesi ve eforlarını bu yolda harcayarak sonuca ulaşmasını sağlamaktadır.

TRIZ metodu ilk olarak eski Sovyetler Birliğinde ortaya çıkmasına rağmen 80’li yıllarda Amerika’da yayılmış, sonra da tüm dünyaya yayılmıştır. TRIZ şu anda tüm dünyada, Özellikle Amerika, Güney Kore, Çin, Tayvan ve Japonya’da yaygındır. TRIZ inovasyon metodolojisi zamanla gelişecek çeşitli şekillere bürünmüştür. TRIZ metodolojisinden yola çıkarak pazarda başarılı olabilecek şekilde, pazar faktörünü de içine katarak bu metodu geliştirmiş olan ve TRIZ’in mucidi Sayın Genrich Altshuller’in talebesi olan Sayın Greg Yezersky GTI metodunu tüm dünyaya anlatmakta ve uygulamaktadır. Türkiye’de Kordinat ile birlikte çalışan Sayın Greg Yezersky Türkiye’deki önemli firmalara eğitim ve danışmanlık hizmeti sunmuştur.

Kordinat,  TRIZ ve GTI (General Teory of Innovation) yöntemini kullanırken Türkiye’deki ve dünyanın çeşitli bölgelerindeki TRIZ metodunu bilen sektörle alakalı uzman networkünden yararlanmaktadır