Buradasınız : Anasayfa >> Haber ve Duyurular >> TOYOTA 5.600 adet Araç Pili ile ilgili Patentini Serbest Bıraktığını Açıkladı

TOYOTA 5.600 adet Araç Pili ile ilgili Patentini Serbest Bıraktığını Açıkladı

TOYOTA, uzun yıllardır başta hidrojen enerjisi olmak üzere yenilebilir elektrikli araçlar konusunda çalışıyor. Bu konuda da binlerce patent almış durumda. TOYOTA’dan Ocak 2015 te yapılan açıklamada araç pilleri başta olmak üzere hidrojen enerjisi ve diğer elektrikli araç ekipmanlarından olan pillerle ilgili 5.600 adet patentini serbest bıraktığını açıkladı.
Açıklama: http://corporatenews.pressroom.toyota.com/releases/toyota+fuel+cell+patents+ces+2015.htm

Bu ne anlama geliyor?
İsteyen her kişi ve kurum bu patentleri serbestçe kullanabilir ve TOYOTA’ya hiçbir lisans ücreti ödemek zorunda değil!. Gerçekten de bu davranış bu konuda çalışan firmalar için TOYOTA’nın onlar için bedava Ar-Ge yapmasına anlamına geliyor.

Peki TOYOTA bunu niçin yapmış olabilir?
Elektrikli araç teknolojileri konusunda çalışan Amerikan firması TESLA’da daha önce benzer bir şey yaptı. O da bu konudaki patentlerini serbest bıraktı. İlk etapta firmaların bir ürün veya teknoloji geliştirmek için tonlarca para harcaması ve bu harcamalarını güven altına almak için patent alması, sonra da bu patentlerin üzerindeki korumayı kaldırması anlamsız gelebilir. Ancak bize göre firmalar bunu, ilgili alanda kendi teknolojilerinin bedava kullandırılarak yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Yani TOYOTA, tıpkı TESLA gibi en geç 5-10 yıl içinde dünyada elektrikli araçların kullanılacağını ve bu kullanımda kendi teknolojilerinin “bir alışkanlık haline gelmesini” hesaplıyor. Tıpkı bir zamanlar PC bilgisayarların yayınlaşması ve Apple bilgisayarların dar bir kesim tarafından kullanılması gibi. Elbette ki TOYOTA ve TESLA stratejistleri kendi teknolojilerinin insanlar tarafından kullanılması ile mutlaka kendilerinin ürettiği başka ürünleri de alacaklardır ve patenti serbest bırakarak kaybettikleri paradan daha fazlasını kazanacaklardır. (Yorum; KORDINAT )