Buradasınız : Anasayfa >> Hizmetlerimiz >> Marka

Marka

Dünyada üretilen mal ve hizmet, gerek fiziki olsun, gerek hizmet  olsun, gerekse bilgi şeklinde olsun ilk ortaya çıktığı andan, nihai tüketiciye ulaşıncaya kadar, hatta nihai tüketiciden sonra da belki binlerce el değiştiriyor, yüzlerce şirketin katkısı oluyor. Örneğin hammaddesinin bir kısmı Çin’den, bir kısmı Kore’den, bir kısmı Brezilya’dan gelen bir ayakkabının tasarımı İtalya’da, üretimi Türkiye’de yapılıp Almanya’ya veya Amerika’ya satılabiliyor. Bu ve benzeri olaylar hemen hemen tüm mal ve hizmetlerde az veya çok gerçekleşebiliyor. Mal ve hizmetin çok el değiştirdiği, bir işe kimin ne kadar katkı sağladığı veya kaliteli yaptığının satın alan tarafından bilinmediği böyle bir ortamda en önemli güven unsuru Marka’dır.

Genel anlamda marka bir isim veya logo olarak biliniyorken aslında marka, isim ve logodan öte, kompleks, değerli ve korunması gereken entelektüel sermayedir. Marka, bir ürünün geçmiş ve geleceğidir. Bir işletme, rekabet için gösterdiği tüm çabaları bir marka ile müşterisine sunar ve arzu ettiği kazanca ulaşır. Dolayısı marka oluşturulması, tescil edilmesi ve tescilden sonraki işlemlerin çok iyi yönetilmesi gereklidir.

Kordinat, markanın ilk oluşturulduğu andan başlayarak, resmi başvuru, tescil ve tescil sonrası  işlemlerde  fikrî mülkiyet açısından etkin yönetilmesi ve müşterilerine maksimum yarar sağlaması için çalışmaktadır. Bunun için markaya sadece Türk Patent Kurumuna yapılan resmi başvuru olarak bakmaz. Marka oluşturulmasından başvuruya kadar, marka tescilinden markanın piyasada kullanılmasına kadar etkin marka yönetimi için bilgili ve tecrübeli marka vekilleri ile çalışır.