Buradasınız : Anasayfa >> Özel Ürünler >> Patent Kırma ve Patent Etrafında Dolaşma

Patent Kırma ve Patent Etrafında Dolaşma

Son yirmi yılın yeni ürün ve teknolojilerinin bir çoğu üzerinde patent koruması bulunmaktadır. Ancak firmaların eski teknoloji ve eski ürünleri ile rekabet yapması mümkün değildir. Bu nedenle firmaların yeni bir ürün, üretim yöntemi veya teknoloji geliştirirken bazı patentler karşılarına çıkacaktır. Bir kısım firmalar yeni bir ürün, üretim yöntemi veya teknoloji geliştirirken bu riski önceden patent araştırmaları veya patent riski olmadan üretim (Freedom to oparete) raporları ile önceden görebilmekte, bir kısım firmalarda ürünlerini piyasaya çıkardıktan sonra paten riskleri ile karşılaşmaktadırlar.

Yeni bir ürün ve teknolojinin  üretilmesi veya piyasaya sürülmesi esnasında karşılaşılan patent riskleri farklılık gösterebilir. Örneğin Amerika’da tescil almış ancak Türkiye’de tescil almamış bir patenti doğrudan kullanmak Türkiye’de veya tescil almadığı ülkelerde hiçbir risk oluşturmaz. Ancak bir firma üretim veya satış yapıyor ve  karşısında patent engeli varsa yatırımlarını veya riskini  gözden geçirmesi gerekir. Çünkü patentli bir ürünü üretmek ve satmak firmanın kapanmasına kadar giden büyük bir risk içermektedir.  Bu nedenle patent engellerine karşı çözüm bulunması gerekir.

Firmaların karşılaştıkları patent engellerinin bir kısmı patent konusunda uzman vekillerce çözülebilir. Ancak bazı patentleri aşmak çok zordur. Bir kısmı da imkansızdır. Patent engellerini aşmak için klasik patent vekilliği bilgisinin dışında ilgili teknik alanda çalışmış, patent konusuna hakim ve patent engelleri aşma konusunda metodolojileri kullanmak gerekir. Patent engellerini aşma konusunda dünyada bilinen en etkili metodoloji TRIZ metodolojisidir. TRIZ metodolojisi temelde patentlerin kullanılması ile ortaya çıkmış buluş yapma metodolojisidir. Ancak TRIZ ve patent konusunu iyi bilen mühendisler patent engellerini de aşabilirler. Patent kırma veya patent etrafından dolaşma diye adlandırılan bu çalışma patentle birleştirilmiş hızlandırılmış bir Ar-Ge çalışması olarak da adlandırılabilir.

Kordinat, müşterilerinin karşılaştığı patent engellerinde uzman patent vekili ve TRIZ ustaları ile patent kırma veya patent etrafından dolaşma çalışması yapmaktadır. Bu güne kadar yapılan çalışmalarda başarı oranı %90’nın üzerindedir.

Kordinat, Türkiye’de patent kırma veya patent etrafından dolaşma konusunda yüksek başarı oranı ile iddialıdır.