Buradasınız : Anasayfa >> Özel Ürünler >> Patent Sıhhat Raporu

Patent Sıhhat Raporu

Bir patent temelde teknolojik bir yeniliği koruyan hukuk bir belgedir. Bir konu ile ilgili bir çok patent başvurusu yapılabilir. Örneğin  araçlarda kullanılan hava yastığı (airbag) ile ilgili ilk patent Alman Walter Linderer tarafından 1950’li yıllarda, hemen ardından farklı bir versiyon olarak Amerikan John Hedrik tarafından 1953 yılında alındı. Bu gün günümüzde hava yastığının temel mantığı ile ilgili patentin koruma süresi tükendiğinden herkes tarafından kullanılabilir. Ancak hava taştığı ile ilgili sadece 1950’lerdeki bu iki patentten bahsedilemez. Bu gün hava taştığı (airbag) ile ilgili yüzlerce  patent vardır. Bu patentlerin bir kısmı çok değerli bir kısmı ise değersizdir. İşte böyle bir örneklemeden de anlaşılacağı gibi patentlerin ne kadar sıhhatli olduğunun değerlendirilmesi gerekir.

Uluslararası literatürde “Patent Due Diligence” olarak adlandırılan, Türkçemize “Patent Sıhhat Raporu “olarak adlandırabileceğimiz çalışma bir patentin teknik ve hukuki açıdan ne kadar işe yarayıp yaramadığı konusunda bir çalışmadır.  İyi bir Patent Sihhat Raporu (Patent Due Diligence raporu)  için öncelikle konunun iyi anlaşılması gereklidir. Bunun akabinde konu ile ilgili dünyadaki patentlerin tespiti, bunların teknik olarak nereleri koruduğu ve hukuki olarak hangi coğrafyalarda korunduğunun araştırılması ve analiz edilmesi gereklidir.

Patent Sihhat Raporu (Patent Due Diligence raporu) genellikle patentli teknoloji ve ürün lisanslamalarında veya satın almalarda kullanılmaktadır. Teknoloji transfer anlaşmalarının bir çoğunda temel esas patentlerdir. Patentin konu olduğu kiralama (lisans) veya devir işlemlerinde kuşkusuz üzerinde tartışan patentin teknik açıdan ne kadar önemli olduğunun, hukuki açıdan ise korumasının yeterli olup olmadığının araştırılması iyi bir Patent Sihhat Raporunu (Patent Due Diligence) gerektirir.

Kordinat, müşterilerine sunduğu  Patent Sihhat Raporunu (Patent Due Diligence) patent sahibinin kim olduğun bakmadan tarafsız bir gözle konusunda tecrübeli patent vekilleri ile hazırlar.  Yatırımcının veya patent sahibinin maksimum kazanç sağlaması için danışmanlık hizmeti sunar.