Buradasınız : Anasayfa >> Hizmetlerimiz >> Patent >> Patent Araştırması

Patent Araştırması

İnovasyon veya Ar-Ge ile uğraşanlar bir konuda yenilik ortaya çıkarınca onun gerçekten patent alabileceğini düşünürler. Oysa bir çok kez buluşçular “Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalıştıklarını” sonradan görürler. Bu bakımdan patent başvurusundan önce mutlaka yenilik konusu ile ilgili dünyada yapılmış patent başvuruların tespit edilmesi önerilir.  Çünkü yenilik ile uğraşan insanlar veya firmalar konularına ne kadar hakim olurlarsa olsunlar 100 milyondan fazla patentli teknolojiyi barındıran veri tabanlarından iyi olması mümkün değildir. Patent araştırması ile herhangi bir konu ile ilgili teknolojinin son durumu tespit edilebilmektedir.  Patent Araştırması ile şu tip yararlar elde edilebilir;

Patent başvurusu yapılacak konu ile ilgili daha önce yapılmış tüm patent başvurularını görme imkânı doğar. Böylece bir nevi ilgili konu ile ilgili teknolojinin son durumu (State of Art) görülmüş olur.

Rakip firmalar veya konu ile ilgili başka bir coğrafyada faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge  çalışmaları hakkında bilgi edinilmiş olur.

Patent başvuru yapılmasa dahi, son teknolojileri, resimli ve anlatımlı olarak görme imkanı olduğundan yeni Ar-Ge veya Yeni Ürün Geliştirme için yeni fırsatları görme imkanı olur.

Araştırmalar sonucunda tespit edilen yararlı teknolojiler lisanslı veya lisanssız olarak teknoloji transfer programlarına konu olabilir.

Kordinat,   müşterilerine sunduğu patent araştırma hizmeti ile konu hakkında  patentlerin tespit edilmesini sağlar. Bunun yanında  Teknoloji ve Literatür Taraması (tlt), Teknoloji ve Rakip Analizi, Freedom to Operate gibi  detaylı analizler içeren  detaylı raporlar da hazırlanmaktadır.