Buradasınız : Anasayfa >> Hizmetlerimiz >> Patent >> Patent İtirazları

Patent İtirazları

Bir patent hakkının elde edilmesi veya rakiplerin haksız yere bir patent almaya çalışması esnasında itirazlar önemli bir rol oynar. Yapılan itiraz ve görüş verme işlemleri  patent dosyası hazırlamak ve yürütmek kadar önemlidir.  Yapılan çalışmalar bir dava dosyası hazırlığı titizliğinde yapılmalıdır. Zaten itiraz dosyaları patent davalarında önemli ölçüde kullanılır ve temel teşkil eder.

Patentlerde itiraz tescil kararından sonra 6 ay içinde, faydalı model yayınından sonra 3 ay içinde yapılmalıdır. Firmaların çalıştıkları alanlarda yapılan patent başvurularını , özellikle rakiplerin başvurularını izlemesi veya patent veya faydalı model hak etmeyen başvurulara itiraz etmesi önemlidir. Bunun için patent bültenlerinin izlenmesi ve gerekli görülen başvuru ve tescil kararlarını itiraz edilmesi gereklidir.

Kordinat, gerek patent başvuruları aşamasında Türk Patent Kurumundan  gelen olumsuz kararlarda, üçüncü kişilerden gelen itirazlarda, gerekse müşterilerin başka patentlere itirazlarında ilgili konuları mühendis ve avukatlardan oluşan ekiple değerlendirilir. Değerlendirmeler sonucunda çıkan görüşler doğrultusunda itiraz ve görüşleri mühendis kökenli patent vekillerince hazırlanır.