Buradasınız : Anasayfa >> Hizmetlerimiz >> Tasarım

Tasarım

Tasarım kelimesi bir çok alanda kullanılmaktadır. Genellikle tasarım denince özellikle teknik alanda çalışan insanlarda mühendislik anlamında bir ürün veya sistem tasarımı anlaşılmaktadır. Oysa fikrî mülkiyet anlamında tasarım; bir ürünün tamamının veya bir parçasının çizgi, şekil, renk, biçim, doku, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümdür. En genel olarak, iki boyutlu ve üç boyutlu, yani desen ve modellerdeki görsel yenilikler anlaşılmaktadır. Bir çok literatürde “endüstriyel tasarım” olarak geçse de son zamanlarda sadece “tasarım” ifadesi kullanılmaktadır.

Tasarım, teknolojik olmayan, doğrudan insan aklı ve eğitimle ortaya çıkan, bir çalışma olduğundan dolayı ürünlere uygulanması teknoloji ve yeni ürün geliştirmeye göre daha ucuzdur. En azından Ar-Ge gibi yüksek oranda yatırımlar gerekmez. Örneğin yetenekli bir tasarımcının çalışması başlangıç için yeterli olabilir.

Günümüz rekabet ortamında tasarımın etkisi; otomobil dizaynından halı tasarımına, web sitesinin dizaynından, ambalaj tasarımına, konfeksiyon tasarımından, seramik desenine, kumaş tasarımından, mobilya tasarımına kadar bir çok alanda görülebilmektedir. Bir çok alanda ileri teknoloji veya yeni ürün geliştirme faaliyetleri yapılmadan, tüketicinin dikkatini çeken, hatta kendine “satın alınması için” aşık eden başarılı tasarıma rastlanabilir. Bu başarılı tasarımlar, kuşkusuz satışı doğrudan etkileyen, rekabet gücünü arttıran çalışmalardır.

Fikrî mülkiyet alanında tasarımın tescil edilmesi ve  yönetimi ile firmalar rekabet üstünlüğü elde edebilirler. Bunun için tasarımın oluşturulmasından tesciline ve tescilden sonra tasarımın rekabet stratejisi olarak kullanılması önemli bir konudur.

Kordinat,  müşterilerine tasarım stratejisi oluşumundan Türkiye’de ve tüm dünyada tasarım başvurusu ve tesciline, tescil sonrası işlemlerden tasarım ile ilgili karşılaştıkları davalarda firmalarını maksimum avantajlı hale getirecek tasarım ihlal analizleri konusunda danışmanlık ve vekillik hizmeti sunmaktadır.