Buradasınız : Anasayfa >> Hizmetlerimiz >> Tasarım >> Uluslararası Tasarım

Uluslararası Tasarım

Bir çok fikrî mülkiyet hakkı gibi tasarımlar da ancak tescil edildikleri ülkelerde geçerlidir. Eğer tasarım konusu ürün  yurt dışında da kullanılacaksa o ülkelerde de tasarım başvurusu yapıp koruma almak gereklidir. Özellikle ihracatçı firmalar ihracat yaptıkları ve stratejik planlarında ihracat yapmayı düşündükleri ülkeler varsa o ülkelerde de Türkiye’de başvuru yaptıkları tarihten itibaren en geç 6 ay  için tasarım başvurusu yapmaları gerekir. Yurt dışı başvurusu için sürenin 6 ay ile sınırlı tutulması Türkiye’nin de dahil olduğu uluslararası Paris anlaşması gereğidir. Eğer tasarım, yurt dışı başvuru için 6 ayı geçirirse, yeni olarak kabul edilmez, dolayısı ile patent şartlarından ilki olan “yenilik” kriterini sağlamayacağından dolayı tasarım  red edilir.

Türkiye’de başvurusunu yaptığı tasarımını uluslararası olarak da  korumak isteyen bir hak sahibi için üç yol mevcuttur;

  1. a) İlgili Ülkelerde Klasik Ülkesel Tasarım Başvurusu; Böyle bir başvuru şekli ilk başvuru tarihini 6 ay geçirmedikten sonra her zaman için geçerlidir. Dünyadaki tasarım uygulamaları genel olarak bir birine benzer. Ama bazen de farklılık gösterebilir . Bundan dolayı Türkiye’deki bir tasarım normal şartlarda ilgili ülke kanunlarına göre tescil edilebilir bir durumda ise o ülkenin kanunlarına göre başvuru hazırlanır. Başvurular, patent ve markadaki gibi o  ülkenin patent vekili vasıtasıyla sağlanır. Ülkesel tasarım başvurusu çok ülkede tasarım başvurusu gerekli olduğu durumlarda genel olarak uzun ve pahallı bir yoldur. Ancak ülkesel veya toplu başvuru sistemlerinde başarı ihtimali düşükse veya ilgili ülke bu anlaşmalara dahil değilse kullanılabilir.
  2. b) Lahey Anlaşması İle Uluslararası Başvuru; Türkiye uluslararası Lahey anlaşmasının (1999) Cenevre metnine 2005 yılından beri üyedir. Bu anlaşmaya dahil olan ülkelerde tek bir başvuru ile tasarım koruması elde edilmektedir. Türkiye’deki bir tasarım sahibi Lahey Anlaşmasına dahil olan ülkelerden Türkiye dahil 47 ülkede tescil sağlayabilir (99 Cenevre metni). Bu anlaşmaya göre bir başvuru WIPO’ya (Dünya fikrî Mülkiyet Teşkilatı) yapılır ve işlemler WIPO  tarafından yürütülür. Böylece hem işlemlerde standartlaşma, hem de büyük bir maliyet tasarrufu sağlanmış olur.
  3. c) Bölgesel Patent Başvurusu; Avrupa Birliği ülkeleri ve bir kısım Afrika ülkeleri gibi bir bölgeye dahil olan ülkelere de tek bir tasarım başvurusu ile bölgesel tasarım koruması sağlanabilir. Bu sistemin en büyük avantajı tek bir başvuru ile bölgeye dahil olan ülkelerde ortak bir koruma elde edilmesidir. Bununla ilgili olarak Türkiye’yi en çok ilgilendiren Avrupa Birliği Tasarım Korumasıdır (Community Design). Topluluk Tasarım koruması olarak isimlendirilen bu korumaya 27 Avrupa ülkesi dahildir. Bir kısım Afrika ülkelerinde ise OAPI tasarım koruması mevcuttur.

Uluslararası  tasarım başvurularında en çok dikkat edilmesi gereken şey ilgili ülke uygulamalarının ve uluslar arası uygulamaların iyi bilinmesidir. Uluslararası anlaşmalar gereği bir ülke vekilleri başka bir ülkede işlem yapamamaktadır. Ancak başka bir ülkede işlem yapılmak isteniyorsa o ülkenin vekili ile bağlantıya geçip işlem yaptırmak gereklidir. Bu durumda ikinci önemli konu ilgili ülkenin vekilini iyi tanımaktan geçmektedir. Normal şartlarda internetten bir vekil bulunabilir ve işler ona teslim edilebilir. Ancak tüm fikrî mülkiyet hakları önemlidir ve böyle önemli bir konunun sadece web sitelerindeki bilgilere güvenerek işi teslim etmek bazen önlemez zararlara sebep verebilir.

Kordinat, uluslararası tasarım korumalarını konu hakkında bilgili ve tecrübeli patent vekilleri ile yürütmektedir. Yurt dışındaki işbirliği yaptığı vekiller ise uzun yıllar boyunca elde ettiği işbirlikleri sayesinde güvenilir ve optimum maliyetler ile çalışan vekillerdir.